Profesjonalny wywiad przed zabiegiem w gabinecie podologicznym
W czasach gdy gabinetów pielęgnacji stóp powstaje wiele warto zwrócić uwagę na jakość usług i profesjonalne wyposażenie. Przedstawiamy artykuł, który powinien być wskazówką dla Gabinetów, które zajmują się pielęgnacja stóp oraz ich Klientów. Ponieważ profesjonalny i dobrze przeprowadzony wywiad przed zabiegiem pozwala na dobranie odpowiedniego zabiegu – dostosowanego do potrzeb Klienta oraz na rekomendację najbardziej wskazanych preparatów do dalszej pielęgnacji stóp w domu.
Podstawową czynnością w prawidłowej diagnostyce w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp jest wywiad podologiczny. Polega on na zebraniu informacji o dolegliwościach i chorobach pacjenta. Pierwszym etapem wywiadu jest ustalenie problemu z jakim boryka się pacjent, dzięki tym informacjom podolog będzie mógł łatwiej przeprowadzić wnikliwy wywiad i zaplanować dalsze działanie w specjalistycznej pielęgnacji stóp.
Pierwsza wizyta w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp powinna zaczynać się pytaniem otwierającym i naprowadzającym podologa na dalsze działanie. Pierwsze kluczowe pytania jakie powinniśmy zadać pacjentowi to : Z jakim problemem Pan (i) przychodzi do gabinetu podologicznego? Czy w zakresie obecnego problemu było podejmowane jakiekolwiek leczenie?
Kolejny etap rozmowy z pacjentem powinien dotyczyć pytań związanych z występowaniem chorób przewlekłych. Działania podologa mają na celu zmniejszenie skutków chorób przewlekłych oraz wdrożenie w życie pacjent profilaktyki.
Kluczowym pytaniem w wywiadzie podologicznym jest pytanie dotyczące występowania u pacjenta cukrzycy, następnie określenie przez pacjenta typu cukrzycy oraz czasu trwania choroby. Nie można zapomnieć w tym przypadku o takich pytaniach jak: Czy jest Pan (i) pod opieką lekarza diabetologa? Czy występują u Pana (i) powikłania? Czy stwierdzono zaburzenia krążenia ? Czy występują obrzęki kończyn dolnych? Czy występują zaburzenia czucia na stopach? Czy obecnie lub w przeszłości wystąpił zespół stopy cukrzycowej? Tak wnikliwe pytania pomogą podologowi zaplanować i podjąć dalsze działania. Występowanie obrzęków w obrębie stóp i nóg, jak również zmiany troficzne takie jak: wypadanie włosów na stopach, czy upośledzony wzrost płytki paznokciowej powinny naprowadzić podologa do zadania pytań dotyczących zaburzeń krążenia : Czy występują u Pana (i) zaburzenia krążenia? Czy ma Pan (i) nadciśnienie? Czy występują u Pana (i) żylaki?
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która może zaatakować wszystkie stawy w ciele człowieka, ale najczęściej atakuję stawy stóp i dłoni, dlatego nie można zapomnieć w wywiadzie o pytaniach dotyczących RZS: Czy choruje Pan (i) na RZS? Od kiedy trwa choroba? Czy występują deformacje stóp? Jeśli tak, to jakiego typu to zmiany i gdzie zlokalizowane?
Duży wpływ na zmiany występujące na stopach mają również choroby tarczycy, dlatego bardzo ważne jest również pytanie dotyczące pracy hormonów tarczycy.
W przypadku zmian zachodzących na płytkach paznokciowych kluczowym pytaniem skierowanym do pacjenta będą: Czy choruje Pan (i) na grzybicę lub łuszczycę? Czy występują u Pana (i) problemy z wrastaniem płytki paznokciowej? Zmiany łuszczycowe na paznokciach charakteryzują się tak zwanym „ objawem kropli oliwy”, onycholizą i hiperkeratozą podpaznokciową, najbardziej zaawansowaną formą są paznokcie dystroficzne. W gabinecie podologicznym zalecane jest regularne korzystanie z zabiegów pedicure i rekonstrukcji paznokci żelem w celu wyrównania płytki paznokciowej. Grzybica paznokci charakteryzuje się rozwarstwianiem paznokcia, stają się one matowe, zgrubiałe, kruche, pojawiają się białe i poprzeczne prążki. Zakażone płytki paznokciowe również wymagają stałej opieki podologa w czasie leczenia dermatologicznego, ponieważ pielęgnacja tego typu paznokci stwarza problem w warunkach domowych. Duży procent pacjentów odwiedzających gabinet podologiczny to osoby z problemami wrastających paznokci. Podczas pierwszej wizyty należy zapytać pacjenta: Od kiedy występuje problem? Czy korzystał Pan (i) z zabiegów chirurgicznych? Czy jest to problem nawracający? Czy wcześniej były stosowane jakiekolwiek metody korekcji wrastającej płytki paznokciowej?
Deformacje stóp to najczęstsza przyczyna wizyty w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Zmiany zwyrodnieniowe kości prowadzą do zaburzeń w biomechanice stóp konsekwencją tego są modzele i odciski (nagniotki), które prowadzą do odczuwania dyskomfortu, a także bólu. Pytania kierowane do pacjenta w przypadku deformacji stóp to: Kiedy pojawiły się zmiany? Czy towarzyszą Panu (i) dolegliwości bólowe? Czy była wykonywana ingerencja chirurgiczna z powodu tej zmiany?
Podczas wywiadu należy również zapytać o leki jakie pacjent stosuje. Leki obniżające ciśnienie często powodują obrzęki kończyn dolnych, a leki rozrzedzające krew są sygnałem, ze skaleczenia mogą stanowić problem dla podologa z zatamowaniem krwawienia. Leki przeciwnowotworowe ( chemioterapia) powoduje dużą nadwrażliwość, złuszczanie się naskórka oraz zmiany na płytkach paznokciowych.
Wszystkie wymienione wcześniej pytania są niezbędne do przeprowadzenia wnikliwego wywiadu podologicznego. Dzięki uzyskanym informacjom podolog może podjąć skuteczne działanie i udzielić pomocy pacjentowi.