Jak dobrać pielęgnację domową?

31 sie 2022 Porady

Średni dystans jaki pokonujemy pieszo w trakcie całego życia to dwa okrążenia dookoła równika, powinien być to wystraczający argument, aby dbać o stopy. Odpowiednia pielęgnacja stóp jest niezwykle ważna, niestety nadal w wielu przypadkach jest traktowana po macoszemu. Do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp zgłaszamy się, kiedy z naszymi stopami dzieje się coś niepokojącego, a dzięki odpowiedniej domowej pielęgnacji, można by uniknąć wielu bolesnych dolegliwości.

Należy pamiętać, że nożyczki to nie wszystko. Akcesoria do domowej pielęgnacji stóp i paznokci to bardzo prosty i absolutnie niezbędny zestaw. Każdy z nas, niezależnie od płci, powinien zafundować sobie taki osobisty zestaw. W skład podstawowego zestawu do pielęgnacji stóp i paznokci, powinny wchodzić: tarka drewniana, nożyczki lub cążki, patyczek lub dłutko, pilnik do paznokci oraz kosmetyki do specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Domową pielęgnację zaczynamy od kąpieli stóp, która jest bardzo istotnym zabiegiem. Mocząc stopy w odpowiednich substancjach, leczymy je z przeróżnych dolegliwości oraz przygotowujemy do dalszych etapów pielęgnacji. Moczenie stóp powinno trwać maksymalnie 3 minuty, a zalecana temperatura wody to 30-35 st. C. Latem należy moczyć stopy częściej, natomiast zimą korzystajmy z kąpieli stóp rzadziej. W mroźne dni można wykonywać kąpiel rozgrzewającą z dodatkiem papryki oraz kamfory, która pobudzi ukrwienie zimnych stóp. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie mieszanek do kąpieli stóp, sięgnijmy po te gotowe z półki aptecznej lub polecone przez specjalistę pielęgnacji stóp. Osoby cierpiące na nadpotliwość stóp, powinny sięgnąć po sole do kąpieli stóp zawierając, m. in. wyciąg z sosny górskiej, która doskonale odświeży stopy, ale jednocześnie przyniesie im uczucie nawilżenia i ukojenia. Nawilżenie oraz regenerację stopom ze skłonnością do przesuszania się, przyniesie sól zawierająca wyciąg z lawendy. Sole do kąpieli stóp zawierające mentol, idealne sprawdzą się latem, przynosząc naszym stopom uczucie chłodzenia, ale również intensywnego nawilżenia. Osoby cierpiące na grzybicę, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry, mogą stosować sole z wyciągiem z rozmarynu.

Za pomocą tarki do stóp usuwamy zrogowaciały naskórek. Tarka to inaczej dwustronny pilnik posiadający dwie ziarnistości – grubą i drobną. Pierwszy etap to usuwanie zrogowaciałego naskórka za pomocą tarki gruboziarnistej, natomiast do wygładzenia skóry posłuży nam tarka drobnoziarnista. Należy pamiętać, aby ten prosty zabieg wykonywać nie częściej niż raz na 3 tygodnie.

Gdy skóra stóp jest już odpowiednio zmiękczona, odżywiona i wygładzona, zajmujemy się opracowaniem kształtu paznokci oraz usunięciem skórek. Skórki odsuwany za pomocą patyczka lub dłutka, starajmy się ich nie obcinać, ponieważ w ten sposób aktywujemy ich wzrost. Jeśli mimo wszystko zaczęliśmy już usuwanie skórek, starajmy się robić to delikatnie z użyciem cążek, nie wycinarek. Następnie skracamy płytkę paznokciową, zawsze na prosto za pomocą cążek i wygładzamy ostrą powierzchnię wolnego brzegu pilniczkiem, najlepiej szklanym, który nie szarpie brzegów płytki paznokciowej. Prosty kształt paznokcia, z zaokrąglonymi kątami nie jest trendem modowym ,lecz sposobem zapobiegania bardzo przykrej dolegliwości – wrastania paznokci. Wskazane jest obcinanie paznokci wzdłuż jego naturalnego brzegu, równolegle do łożyska.
Po kąpieli stóp, usunięciu zrogowaceń oraz opracowaniu płytek paznokciowych, kolejnym krokiem domowej pielęgnacji jest peeling. Można stosować go raz w tygodniu. Pozbędziemy się w ten sposób nie tylko martwego naskórka, lecz również przykrych zrogowaceń pojawiających się głownie w okolicach pięt. Po opracowywaniu stóp tarką drewnianą, peeling jeszcze bardziej wygładzi stopy i przygotuje skórę do lepszego wchłaniania substancji odżywczych i nawilżających z kremów i masek. Peeling do stóp możemy samodzielnie przygotować w domu, np. z ziaren zmielonej kawy z miodem. Możemy również wykorzystać gotowe produkty dostępne w aptekach lub gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp.

Wybierając odpowiednie dla naszych stóp preparaty do pielęgnacji, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Wybierajmy kremy i maści do stóp o konkretnym wskazaniu. Postacią wskazaną do codziennej pielęgnacji jest emulsja olej w wodzie. Do celów profilaktyki grzybicy sprawdzają się olejek pielęgnacyjny oraz krem do pielęgnacji paznokci i skórek, które zawierają wyciąg z kiełków pszenicy, bisabolol, pantenol, clotrimazol. Należy pamiętać, że w przypadku potwierdzenia występowania grzybicy, przez badanie mykologiczne, stosowanie tych preparatów będzie niewystarczające. Regenerują one płytkę paznokciową, zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się grzybicy, ale konieczne będzie również włączenie leczenia farmakologicznego, zleconego przez lekarza dermatologa.

Domowe sposoby pielęgnacji stóp to głownie zabiegi mające na celu utrzymanie ich w odpowiednim stanie oraz dostarczenie im substancji odżywczych. Odpowiednio dobrane obuwie oraz zdrowy tryb życia, również składają się na codzienną dbałość o stopy. Nogi uwielbiają ruch, a ich kondycja zależy od diety i optymalnej wagi.

Magdalena Królikowska

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
magister kosmetologii, specjalista pielęgnacji stóp. Instruktor z zakresu specjalistycznej pielęgnacji stóp Zdrowe Nogi.

Search

+