Piękne, zdrowe nogi, czyli ABC pielęgnacji

31 gru 2019 Porady

Przed nami nowy rok. Z pewnością niejedna osoba w ramach postanowień noworocznych, zacznie intensywniej dbać o swoje nogi. Poniższe porady dotyczące pielęgnacji nóg kierujemy zarówno do właścicieli specjalistycznych gabinetów jak i ich klientów. Pamiętajmy że zawsze jest odpowiedni czas, aby szorstkie, suche i popękane stopy poszły w niepamięć. W sandałach czy to męska czy to damska, dobrze wygląda tylko zadbana, gładka stopa.

Pierwszy krok do pięknych nóg

Jednym z głównych problemów, wynikających często z niewłaściwej (lub żadnej) domowej pielęgnacji stóp jest nadmierne rogowacenie naskórka.

Zrogowacenia

Zrogowaciały naskórek zostanie usunięty po zmiękczeniu go specjalistycznymi preparatami. Doskonale do tego nadają się Gehwol płyn do zmiękczania skóry, Gehwol żel do miejscowego zmiękczania naskórka lub Gehwol pianka o 25% stężeniu mocznika. Każdy z tych preparatów przygotuje skórę do zabiegu w czasie od 5 do 10 minut. Ogromne znaczenie w zabiegu usunięcia zrogowaciałej skóry ma zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Standardem w każdym gabinecie są frezarki czy to z pochłaniaczem, czy to z nawilżaczem. Kosmetyczki, które pracują frezarką mogą bezpiecznie (bez przerwania ciągłości skóry, co jest ważne np. u diabetyków) i bezboleśnie usunąć odciski, nawet te ulokowane w trudno dostępnych miejscach. Zalecamy też wykonanie maski na stopy, tzw. „bombę rewitalizującą” z maści Gehwol med Schunden. Maść ta zawiera wysoko nasycone tłuszcze. Należy ją grubo rozsmarować na całe stopy, nałożyć folię, owinąć je ręcznikiem i poczekać ok. 15 minut. Efekt bardziej gładkich stóp zobaczymy natychmiast. Jednak klientka powinna stosować maść też w domu, używając jej każdego wieczoru. Na dzień wskazane jest użycie kremu Gehwol Lipidro lub lotionu Gehwol hydrolipidowego, które wyrównują braki wody i lipidów i skórze. Dzięki nim skóra staje się gładka i elastyczna, przez co również bardziej odporna.

Rada na odciski i nagniotki

Są osoby, których stopy pomimo stałej pielęgnacji mają tendencje do tworzenia się odcisków i nagniotków. Spowodowane jest to kształtem stopy lub noszeniem niewłaściwego. Takim osobom można polecić, by do delikatnego obuwia nosiły ortezy polimerowe lub silikonowe, które chronią miejsca najbardziej narażone na ucisk. Paleta tych produktów jest bardzo szeroka: poduszeczki do przodostopia, rozdzielacze do palców, walce chroniące przed odciskami itp. Klienci gabinetów specjalistycznej pielęgnacji stóp powinni po usunięciu nagniotków lub modzeli stosować odpowiednio dobrane ortezy. Dzięki temu miejsce ucisku będzie mogło „odpocząć”, a naskórek łatwiej się zregeneruje. Ortezy chronią przed otarciem również w przypadku obuwia noszonego na bosą stopę.

W okresie urlopowym należy pamiętać o podstawowej profilaktyce przeciwgrzybiczej.

  1. Nigdy nie chodzić boso po wykładzinie hotelowej.
  2. W saunie, na basenie, pod ogólnodostępnym prysznicem używaj własnych gumowych klapek.
  3. Obuwie sportowe wietrz po każdym ściągnięciu.

Istotne jest aby używać kremy do stóp zawierające substancje chroniące przed grzybicą oraz przykrym zapachem. Grzybica skóry dotyka nie tylko ludzi starszych i chorych (z wiekiem paznokcie rosną wolniej, słabnie także siła odpornościowa samego organizmu).

Rada dla osób, które mają stopy pocące się oraz o nieprzyjemnym zapachu

Ulop w ciepłych krajach to czas kąpieli i plażowania. Każdy, kto tylko ma na to ochotę nie powinien odmawiać sobie przyjemności kąpieli lub choćby brodzenia po wodzie. Spacer nadmorską plażą, to idealny peeling dla stóp i porcja wybornego masażu. To znakomita terapia dla osób, które cierpią z powodu silnie pocących się stóp lub stóp o nieprzyjemnym zapachu. W czasie pobytu nad morzem nie nikt pozbędzie się nadmiernej potliwości. Po urlopie należy pielęgnację stóp kontynuować na fotelu kosmetycznym. Idealne dla pocących się stóp jest ich moczenie w soli ziołowej Gehwol lub w koncentracie dla pocących się stóp Allpresan 5. Warto stosować odpowiednie kremy np. Gehwol Balsam zielony do pocących się stóp, Gehwol Balsam odświeżający lub krem w piance Allpresan 5. Dla stóp o nieprzyjemnym zapachu wskazane są kremy z substancjami zwalczającymi przykry zapach, np. Gehwol Krem intensywnie odświeżający lub lotiony w sprayu.

Zdrowych pięknych i zadbanych nóg życzy Państwu dr Mirosława Gałęcka, koordynator Powszechnego Programu Profilaktycznego „Zdrowe Nogi”.

Search

+