Długie godziny za biurkiem, a zdrowie Twoich stóp

Dużą cześć naszego życia spędzamy w pracy, przebywając wiele godzin za biurkiem, w samochodzie, czy na spotkaniach biznesowych. W tej codziennej gonitwie rzadko zastanawiamy się, jakie skutki dla naszego zdrowia może mieć siedzący tryb życia. A może on wpływać nie tylko na naszą kondycję fizyczną, wagę, czy powodować schorzenia kręgosłupa, ale również szkodzić stopom. Warto zatem pomyśleć o tej części naszego ciała już teraz i odpowiednio zadbać o jej formę.

Spędzanie wielu godzin w jednym miejscu, w tej samej pozycji z pewnością nie sprzyja naszym stopom. Są one bowiem „narzędziem” stworzonym do aktywności, poruszania się. Zdaniem lekarzy ortopedów, siedzący tryb życia sprzyja ich opuchnięciom oraz może powodować ból. Dlatego podczas długich godzina za biurkiem wskazana jest chociaż odrobina ruchu. Pomyślmy o naszych stopach i zastosujmy się do kilku rad, które je wspomogą.

Rady dla zapracowanych

Odpowiednia postawa przy siedzącym trybie życia jest bardzo istotna. Dzięki niej nasz kręgosłup nie jest aż tak mocno obciążony. Dużą rolę gra również krzesło, na którym spędzamy większość czasu w pracy. Powinno być ono wygodne i odpowiednio wyprofilowane. Warto również, co jakiś czas wstać od biurka i zrobić sobie krótki spacer po biurze, by dotlenić nasze mięśnie, a w wolnej chwili wykonać proste ćwiczenia, polegające na zginaniu grzbietowo stopy i prostowaniu jej. Następnie możemy oprzeć stopę kolejno na palcach i pięcie, wykonując ruchy okrężne do zewnątrz i do wewnątrz.

Domowe SPA dla stóp

Po całym dniu w pracy, warto poświęcić naszym stopom trochę czasu i uwagi także w domu. Domowe SPA to idealne rozwiązanie, które zniweluje zmęczenie. Jak je przygotować? Pierwszym krokiem powinna być kąpiel, uzupełniona dodatkiem orzeźwiającej soli w granulkach (np. Frische-Fußbad), która pozostawi na długo uczucie świeżości, dzięki zawartości mentolu. Kąpiel możemy także wzbogacić o kilka kropel olejku (np. Soft Feel Pflegebad), który nawilży i ujędrni oraz sprawi, że skóra stanie się gładka i elastyczna. Kolejnym etapem naszego domowego SPA powinno być osuszenie stóp i zastosowanie silnie nawilżającego kremu (np. Lotion hydrolipidowy z ceramidami). Za jego sprawą niedobory wody i lipidów w skórze zostaną uzupełnione. Dla stóp zmęczonych, podrażnionych i zaczerwienionych wskazany jest nawilżający balsam z wyciągiem z kasztanowca, który dodatkowo złagodzi opuchnięcie i pieczenie nóg (np. Bein Balsam). Zamiennie z powyższymi produktami, warto stosować balsam o działaniu chłodząco – odświeżającym (np. Frische-Balsam), który łagodzi uczucie ciężkich nóg. Z pewnością sprawdzi się on w ciepłe, letnie dni, kiedy skóra naszych stóp potrzebuje jeszcze większej uwagi. Po takim relaksie stopy z pewnością odżyją, a my pożegnamy się z opuchlizną, bólem i zmęczeniem.

Search

+