Odciski i modzele – zapobieganie i usuwanie
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że stopy są najmocniej eksploatowaną częścią ciała. Przez wiele godzin, niemal każdego dnia opiera się na nich cały nasz ciężar. Zbyt długie i nierównomierne obciążenie, tarcie czy ucisk może spowodować bolesne zmiany, takie jak odciski i modzele. Tego rodzaju zgrubienia mogą być z kolei przyczyną bólu, który będzie wywoływał uczucie delikatnego dyskomfortu lub znacznie utrudni nam codzienne funkcjonowanie.
Modzel czy odcisk?
Modzele i odciski to bolące zmiany skórne występujące na stopach. Najczęstszym miejscem ich powstawania jest śródstopie, czubki palców oraz tylna część pięty. Modzele z wyglądu przypominają odciski, jednak są większe, bardziej miękkie i mają żółtawy kolor. Główna różnica między tymi zmianami polega na tym, że odciski w przeciwieństwie do modzeli posiadają twardy trzpień, który wrasta w głąb tkanek mięśniowych i uciska tkanki nerwowe. Z tego właśnie powodu odciski wywołują o wiele silniejszy ból, niż modzele.
Przyczyny powstawania
Główną przyczyną powstawania obydwu nieprzyjemnych zmian skórnych jest zakładanie niewygodnych oraz niewłaściwie dopasowanych butów, które powodują otarcia i ucisk stopy. Na modzele i odciski narażone są również osoby, które zapominają o systematycznej pielęgnacji, nie zakładają skarpetek do obuwia, czy w niewłaściwy sposób stawiają stopy.
Leczenie i pielęgnacja
W momencie pojawienia się zmian na stopie trzeba reagować od razu. Warto zastosować specjalistyczny preparat np. Fluid. Środek ten zawiera składniki zmiękczające modzele i odciski oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Wskazane jest również moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli, np. Soli ziołowej z lawendą, która również silnie zmiękcza zrogowaciały naskórek i pobudza jego ukrwienie. Aby zapobiegać powstawaniu zmian skórnych warto także pamiętać o regularnym używaniu pumeksu czy tarki do stóp. Kluczowe w profilaktyce modzeli i odcisków jest również systematyczne nawilżanie skóry. Warto zatem stosować balsam, np. Fusskraft Blau, zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w trakcie leczenia dolegliwości.
Usuwanie i zapobieganie powstawaniu modzeli i odcisków zakończy się sukcesem, jeśli walka z problemem będzie systematyczna i skrupulatna. Pamiętajmy jednak, że w przypadku poważnych zmian skórnych, powinniśmy zawsze konsultować się z lekarzem lub specjalistą pielęgnacji stóp podologiem.