Czego potrzebują stopy zimą?

27 sty 2021 Porady

Okres jesienno-zimowy jest czasem, kiedy nasze stopy ukrywamy w obuwiu i często zapominamy o ich pielęgnacji. W tym czasie nasze stopy są narażone na różne czynniki, które nie sprzyjają ich dobrej kondycji. Nie powinniśmy zapominać o pielęgnacji naszych paznokci i skóry stóp.

Zima jest pora, kiedy na naszych stopach znajdują się grube skarpetki, jak również ciężkie obuwie, które chroni nas przed zimnem, ale zarazem obciąża nasze stopy, nieweluje dostęp powietrza i powoduje często nadpotliwość. Częsta zmiana temperatury otoczenia powoduje, że raz stopy są przemarzniętę, a w pomieszczeniu dochodzi do przegrzania i nadmiernego wydzielania potu. Takie czynniki powodują nadmierne rogowacenie naskórka, często pojawia się problem pękających pięt.

Podstawą zasadą pielęgnacji stóp w okresie zimowym jest systematyczne dbanie o skórę stóp, jak również paznokci. Musimy również pamiętać o stałych wizytach w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp, ponieważ wielu pacjentów zapomina, że o stopy dbamy cały rok, a nie tylko w okresie letnim, kiedy nasze stopy są eksponowane w sandałach, czy klapkach.

Podstawowe zasady pielęgnacji stóp zima:

  • systematyczne usuwanie zrogowaciałego naskórka w gabinetach specjalitycznej pielęgnacji stóp,
  • stosowanie odpowiednich kremów polecanych przez specjalistów (podologów) dostowanych do rodzaju skóry pacjenta oraz potrzeb,
  • pielęgnacja płytki paznokciowej odpowiednimi preparatami do tego przeznaczonymi.

Ciężkie i ciepłe obuwie obciąża nasze stopy, a najbardziej część podeszwową. Problemy z piekącymi modzelami oraz pękającymi piętami mają prawo się nasilić. Zadaniem specjalistów pięlegnacji stóp jest systematyczne usuwanie zbędnego naskóra, a rolą naszych pacjentów jest domowa pielęgnacja. W okresie zimowym dochodzi do przesuszenia skóry stóp i najbardziej odpowiednim kremem do pielęgnacji będzie krem silnie nawilżający, który zmiękczy naskórek i będzie zapobiegał odtwarzaniu się wartwy rogowej. Wyrówna równowagę hydrolipidową skóry. W skład takiego kremu powinien wchodzić mocznik, który wiąże wodę w głębokich wartwach skóry oraz wyciąg z awokado i rokitnika pospolitego, które dostarczają suchej skórze brakujących lipidów i chronią przed jej wysuszeniem. Krem silnie nawilżający powinien być stosowany na noc, kiedy nasze stopy odpoczywają.

Jeżeli w trakcie dnia dochodzi do nadmiernej potliwości stóp w obuwiu zimowym skóra stóp wymaga pielęgnacji lotionem antyperspirującym w ciągu dnia, aby zapobiec przykremy zapachowiu oraz rozwojowi grzybicy . Obecnie na rynku są dostępne lotiony antyperspirujące, które zapobiegają nadpotliwości, dziłają antybakteryjnie i chronią przed grzybicą, ale nie wysuszają stóp, ponieważ dodatkowo oprócz substancji hamujących wydzielanie potu zawierają substancje pielegnacyjne takie jak: aloes, olej z awokado, czy glicerynę, którę pielęgnują skóre.

W okresie zimowym często dochodzi również do przemrożenia stóp rozwiązaniem na ten problem mogą być kąpiele rozgrzewające (do 15 min), które pobudzą ukrwienie i przemianę materii w skórze, dadzą przyjemne uczucie ciepła i działanie aromaterapetyczne. W skład tego typu preparatu powinny wchodzić wyciąg z rozmarynu, wyciąg z papryki, olejek z sosny górskiej, olejek z lawendy. Na zakończenie takiej rozgrzewającej kąpieli nie można zapomnieć o wmasowaniu kremu do stóp, które również będzie miał działanie rozgrzewające, w składzie takiego kremu powinna znajdować się kamfora, ekstrakt z imbiru, olejki eteryczne, lanolina, wyciąg z lawendy. Tego typu pielęgnacja jest przyjemnym rytuałem dla naszych stóp, jednak musimy pamietać, że nie jest wskazana dla diabetyków i osob chorych na cukrzycę.

Dbając o skórę stóp nie możemy zapominać o pielęgnacji naszej płytki paznokciowej. Okres zimowy należy wykorzstać jako czas na regeneracje i przerwę od lakierów zwykłych i hybrydowych. Płytka paznokciowa po okresie letnim i stosowaniu lakierów jest przesuszona, jak również często i w większości przypadków zniszczona. Dodatkowym punktem naszej zimowej pielęgnacji powinno być regularne wcieranie olejków przeznaczonych do regeneracji płytki paznokciowej. Tego typu produkty w swoim składzie powinny zawierać olejek z kiełków pszenicy, pantenol, bisabolol, kolagen, olejek z drzewa herbacianego oraz clotrimazol. Przy systematycznym stosowaniu takiego produktu paznokcie stają elastyczne oraz powraca ich jedwabisty blask, który wskazuje poprawę kondycji płytki paznokciowej.

Nasze stopy zimą potrzebują szczególnej pielęgnacji, nie możemy zapominać o nich i musimy pamiętać, że o stopy dbamy cały rok, a nie tylko w okresie letnim, kiedy są eksponowane!

Search

+